Ako si pomôcť s osteochondrózou

Osteokondritída chrbtice

Negatívny vplyv na chrbticu má sedavý životný štýl alebo naopak fyzické preťaženie, trauma a poruchy držania tela. Výsledkom je osteochondróza, chronické degeneratívne-dystrofické ochorenie stavcov a medzistavcových platničiek. Do istej miery je patológia prítomná u každého staršieho človeka, súčasne však existuje tendencia k skoršiemu objaveniu sa choroby - u 30-40-ročných ľudí. Napriek skutočnosti, že osteochondróza je nezvratné ochorenie, je možné znížiť jej prejavy a výrazne zlepšiť kvalitu života. Povieme si, čo môžete urobiť ďalej.Čo je to osteochondróza?

S touto chorobou je zaznamenaná deformácia a deštrukcia stavcov. Okrem toho sa v medzistavcových platničkách vyskytujú atrofické zmeny - sploštia sa, prasknú a prestanú vykonávať funkcie tlmiace nárazy. Vďaka tomu sa telá stavcov môžu dotknúť a stlačiť nervové zakončenia. Patológia je sprevádzaná bolesťou, obmedzením pohyblivosti kĺbov a ďalšími príznakmi.

V závislosti od oblasti lézie sa rozlišuje osteochondróza krčných, hrudných a bedrových oblastí. Najčastejšie sa vyskytuje choroba prvého a tretieho typu - v zónach pri prechode statických a pohyblivých častí chrbtice. Sú to stavce krku a krížov, ktoré sú vystavené zvýšenému stresu a v dôsledku toho aj degeneratívnym zmenám.

Príčiny ochorenia

Fyzická nečinnosť a zlé návyky vyvolávajú výskyt osteochondrózy

Osteochondróza sa často nazýva civilizačnou chorobou. Život moderného človeka nevyžaduje intenzívnu fyzickú aktivitu, takže veľa ľudí čelí takému problému, ako je znížený svalový tonus. Slabé svaly nemôžu chrbticu podopierať v správnej polohe a začínajú problémy s držaním tela. Ak k tomu pripočítame statické zaťaženie chrbtice pri sedavých alebo stojacich prácach, ako aj nadmerná váha a zlé návyky, bude zrejmý dôvod rozvoja osteochondrózy u mnohých ľudí do 40 rokov.
Výskyt choroby uľahčuje:

 • poranenia chrbta;
 • preťaženie pri nepravidelnom silovom tréningu;
 • skloniť sa pri chôdzi, zvyk nerovnomerne sedieť;
 • časté zdvíhanie závažia so záťažou na chrbte, a nie na nohách;
 • nárazové zaťaženie chrbtice (napríklad u vodičov prepravy).

Okrem toho môže dôjsť k osteochondróze v dôsledku dedičnej predispozície, niektorých chorôb endokrinného systému, ako aj iných chorôb pohybového aparátu. Vo svojom vývoji patológia prechádza niekoľkými fázami, takže je veľmi dôležité venovať pozornosť najmenším zmenám v blahobyte.

Príznaky osteochondrózy

Jedným z príznakov osteochondrózy sú bolesti chrbta.

Počiatočným štádiom vývoja ochorenia je chondróza. V tomto štádiu degeneratívne zmeny ovplyvňujú iba medzistavcové platničky. Len málo pacientov venuje pozornosť príznakom chondrózy:

 • menšie pravidelné bolesti chrbta a krku;
 • mierne ťažkosti s otáčaním hlavy;
 • poruchy držania tela (zhrbenie, zdvihnutie jedného ramena oproti druhému, ohnutie dolnej časti chrbta dopredu atď. );
 • rýchla únavnosť.

Tieto znaky sa môžu objaviť v mladom veku (20 - 25 rokov), ale nespôsobujú vážne nepohodlie. Výraznejšie príznaky osteochondrózy sa objavia asi po 35 rokoch v dôsledku vývoja komplikácií. V tomto prípade si pacienti už všimnú silnú bolesť, ktorá môže byť lokálna a vzdialená.

V prípade poškodenia krčnej chrbtice

V prípade poškodenia bedrovej chrbtice

 • hučanie v ušiach, závraty;
 • zhoršenie videnia;
 • pulzujúca bolesť v zadnej časti hlavy a temennej oblasti;
 • necitlivosť a napätie na krku ráno;
 • poruchy reči, znížená citlivosť jazyka;
 • bolesť a necitlivosť v oblasti kľúčnych kostí a ramien;
 • vyžarujúca bolesť z krku a lopatky po lakte a prsty.
 • ťahanie, niekedy ostré bolesti v krížoch a krížoch, ktoré neprechádzajú ani v noci;
 • ak je postihnutý ischiatický nerv, syndróm bolesti vyžaruje do bokov;
 • mravčenie a necitlivosť v panvovej oblasti;
 • obmedzenie pohyblivosti, ťažkosti s chôdzou, zmena polohy tela v polohe na chrbte.

Diagnóza osteochondrózy

Neurológ diagnostikuje osteochondrózu röntgenom chrbtice

Ochorenie zistí neurológ alebo vertebrológ na základe sťažností pacientov a údajov z viacerých vyšetrení:

 • Röntgen chrbtice a jej samostatného segmentu v dvoch projekciách;
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Okrem toho môže byť potrebné, aby sa pacient poradil s terapeutom a lekármi iných špecializácií o chronických ochoreniach, ktoré môžu mať podobné príznaky alebo zhoršovať priebeh osteochondrózy. Napríklad bolesť pod lopatkou a kľúčnou kosťou môže vyprovokovať srdcovo-cievne ochorenia.


Tablety a vitamíny na osteochondrózu

Na zmiernenie bolesti, odstránenie svalových kŕčov a zmiernenie zápalu môže lekár predpísať analgetiká vo forme piluliek a injekcií. Dlhodobé užívanie tabliet nie je povolené, pretože sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. V súlade s pokynmi môžete užívať lieky nie dlhšie ako 5-7 dní za sebou, potom sú potrebné ďalšie opatrenia.

Keď sú nervové korene stlačené v rôznych častiach chrbtice, môže dôjsť nielen k bolesti, ale aj kŕčom, svalovému napätiu. Odborníci sa domnievajú, že ide o reakciu tela na bolesť. Na uvoľnenie svalov sú predpísané svalové relaxanciá. Podľa pokynov finančné prostriedky zvyšujú prietok periférnej krvi, znižujú kŕče a kŕče.

Pri chondróze a osteochondróze je potrebné poškodiť chrupavkové tkanivo a medzistavcové platničky špeciálnu výživu a obnovu. Na tieto účely môže lekár predpísať chondroprotektory. Takéto lieky vyžadujú dlhodobé podávanie, priebeh liečby je zvyčajne najmenej dva mesiace.

Pri osteochondróze sa tkanivový trofizmus zvyčajne zhoršuje, u pacienta sa môžu vyvinúť migrény a ďalšie komplikácie. Na zlepšenie mikrocirkulácie krvi sú predpísané spazmolytiká a vazodilatanciá. Lieky pomáhajú obnoviť tok kapilárnej krvi, kvôli čomu sa časom obnoví citlivosť pokožky, ak bola narušená.

Pri osteochondróze a iných ochoreniach chrbtice a pohybového aparátu sú vitamíny predpísané bez zlyhania. Najdôležitejším z nich je PP, alebo kyselina nikotínová. Liek pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, zaisťuje normálny priebeh oxidačných a redukčných reakcií v tkanivách.

Okrem vitamínu PP môže lekár predpísať retinol, tokoferol, vitamíny skupiny B atď.

Blokády pre osteochondrózu

Anestetická blokáda pre osteochondrózu

Ak sa objavia silné bolesti svalov, ktoré narúšajú pohyb a ovplyvňujú výkon človeka, použijú sa blokády. V tomto prípade lekár vstrekne liek priamo do projekcie nervových vlákien chrbtice.

Úľava od bolesti a kŕčov nastáva okamžite, ale ide o dočasné opatrenie. Pacient potrebuje komplexnú liečbu, ktorá eliminuje nielen príznaky, ale aj príčiny patológie. V závislosti od indikácií môžu byť pacientovi predpísané pilulky, masti, fyzioterapia atď.


Masti, ktoré pomáhajú pri osteochondróze

Na udržanie účinku užívania tabliet a elimináciu bolesti môže lekár predpísať lieky na tlmenie bolesti a otepľovacie masti. Účinok sa dosiahne zlepšením prietoku krvi do postihnutej oblasti, to znamená zvýšením výživy tkanív.

Existujú menej agresívne protizápalové masti, ktorých liek preniká hlboko do tkanív, potláča zápalové procesy a eliminuje bolesť.

Keď zápalový proces ustúpil, je povolené používať chondroprotektory vo forme masti. Napriek skutočnosti, že ide o lieky na vonkajšie použitie, sú schopné zastaviť degeneratívne procesy v kĺboch chrbtice. Chondroprotektory navyše stimulujú produkciu intraartikulárnych sekrétov a majú mierny analgetický účinok.

Komplexné masti sú zamerané na zmiernenie zápalu, zmiernenie bolesti, prevenciu krvných zrazenín a obnovu poškodených tkanív. Súčasne sú širokospektrálne masti zvyčajne predpisované s opatrnosťou, pretože každý pacient môže mať určité kontraindikácie pre jeden z účinkov takého lieku.

Napriek dostupnosti uvedených liekov v lekárňach je nemožné ich kúpiť bez lekárskeho predpisu a samoliečby. Každý liek má určitý rozsah indikácií a kontraindikácií, ktoré je potrebné zohľadniť.

Byliny na liečivé kúpele na osteochondrózu

Liečivé kúpele na osteochondrózu

Vodná terapia je vynikajúcim doplnkom iných liečebných postupov pri ochoreniach kĺbov a chrbtice. Kúpele s prídavkom bylín a soli pomáhajú znižovať frekvenciu akútnych záchvatov bolesti a majú všeobecný posilňujúci účinok. Môžete pridať do vody:

 • morská soľ
 • výťažok z ihličnanov
 • borievka

Diéta a výživa pre osteochondrózu

Správna výživa pre osteochondrózu

Správne stravovacie návyky pomáhajú predchádzať mnohým chorobám. Osteochondróza môže byť tiež spôsobená nadmernou hmotnosťou. Zníženie telesnej hmotnosti znižuje stres na chrbticu a chrupavkové tkanivo.

Pri osteochondróze je dôležité sledovať obsah kalórií v potravinách a uprednostňovať výrobky rastlinného pôvodu. Odborníci odporúčajú jesť potraviny bohaté na stopové prvky, ako je zinok, kobalt, železo, vápnik, horčík.

Môcť

Je to nemožné

Želé mäso a ryby nízkotučných odrôd, želé, nízkotučné mäsové bujóny.

Vyprážané mäso a ryby, samoobsluhy, údené mäso, klobásy, slanina.

Nízkotučné mlieko, tvaroh, tvrdé syry, mliečna kaša.

Silná smotana, kyslá smotana, margarín.

Kapusta, cvikla, šaláty, mrkva, paradajky, uhorky, brokolica, paprika.

Reďkovka, repík, reďkovka, zeler, bylinky.

Čierny chlieb.

Pečivo, chlieb z bielej múky a rožky.

Fermentované mliečne nápoje, čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy, smoothies, bylinkové čaje.

Sladké sýtené nápoje, silný čierny čaj a káva, alkohol.

Sušené ovocie a orechy.

Marinády a kyslé uhorky.

Bobule a ovocné želé.

Sladká cukrovinka.

Osteochondróza je komplexné ochorenie, ktoré sa ťažko lieči. Najlepšie je poradiť sa s lekárom pri prvých príznakoch ochorenia, v takom prípade bude predpísaná terapia najúčinnejšia. Choroby chrbtice sa liečia najťažšie v neskorom štádiu. Pri pokročilej osteochondróze môže byť nevyhnutná hospitalizácia alebo dokonca chirurgický zákrok. Zároveň sa nevzdávajte. Moderná medicína a farmakológia ponúka dostatočné prostriedky na zabezpečenie toho, aby si pacienti s chorobami pohybového aparátu mohli udržať zdravie a rýchlo sa zbaviť akútnych záchvatov.